Що таке TypeScript

TypeScript являє собою мову програмування на основі JavaScript.

Розвиток TypeScript почався наприкінці 2012 року. Хоча вона зародилася в компанії Microsoft, і її фактичним творцем є програміст Андерс Гейлсберг, так само відомий як творець таких мов, як Delphi, C#, але цей проект одразу став розвиватися як OpenSource. І вже з самого початку нова мова почала швидко поширюватися через свою гнучкість і продуктивність. Чимало проектів, які були написані на JavaScript, стали переноситися на TypeScript. Популярність і актуальність ідей нової мови призвела до того, що низка з цих ідей згодом стали частиною нового стандарту JavaScript. Переваги TypeScript були підхоплені творцями низки поширених і широковживаних фреймворків. До речі, одні з найпопулярніших фреймворків для Web - Angular 2+ і Vue3 - повністю написані на TypeScript.

Однак, здавалося б, навіщо потрібна ще одна мова програмування для клієнтської сторони в середовищі Web, якщо з усією тією ж самою роботою прекрасно справляється і традиційний JavaScript, який використовується практично на кожному сайті, яким володіє безліч розробників і підтримка якого в співтоваристві програмістів досить висока. Але TypeScript це не просто новий JavaScript.

По-перше, слід зазначити, що TypeScript - це суворо типізована та компілювальна мова, чим, можливо, буде ближчою до програмістів Java, C# та інших суворо типізованих мов. Хоча на виході компілятор створює все той же JavaScript, який потім виконується браузером. Однак сувора типізація зменшує кількість потенційних помилок, які могли б виникнути під час розробки на JavaScript.

По-друге, TypeScript реалізує багато концепцій, які притаманні об'єктно-орієнтованим мовам, як, наприклад, успадкування, поліморфізм, інкапсуляція та модифікатори доступу тощо.

По-третє, потенціал TypeScript дає змогу швидше і простіше писати великі складні комплексні програми, відповідно їх легше підтримувати, розвивати, масштабувати і тестувати, ніж на стандартному JavaScript.

По-четверте, TypeScript розвивається як opensource-проект і, як і багато проєктів, хоститься на гітхабі. Адреса репозиторію - https://github.com/Microsoft/TypeScript. Крім того, він є кросплатформеним, а це значить, що для розробки ми можемо використовувати як Windows, так і MasOS або Linux.

Водночас TypeScript є типізованою надмножиною JavaScript, а це означає, що будь-яка програма на JS є програмою на TypeScript. У TS можна використовувати всі ті конструкції, які застосовуються в JS - ті самі оператори, умовні, циклічні конструкції. Ба більше, код на TS компілюється в javascript. Зрештою, TS - це всього лише інструмент, який покликаний полегшити розробку додатків.

Код JS, що генерується компілятором TypeScript, підтримується переважною більшістю браузерів. Хоча в процесі розробки ми можемо самі задати цільовий стандарт ECMAScript.

Як використовувати TypeScript? Оскільки ця мова є OpenSource, то всі її інструменти доступні для всіх охочих. Для роботи з TypeScript ми можемо використовувати як Windows, так і Linux і MacOS.

Сам компілятор TS можна встановити за допомогою команди менеджера пакетів npm, який використовується в Node.js:

> npm install -g typescript

Для написання коду мовою TypeScript можна використовувати будь-який найпростіший текстовий редактор. Багато текстових редакторів і середовищ розробки, наприклад, Visual Studio Code, Visual Studio, WebStorm та інші, мають підтримку TypeScript на рівні плагінів, що дає змогу скористатися низкою переваг, наприклад, підфарбовуванням коду або підказкою, що спливає, щодо типів і конструкцій мови.