Що таке JavaScript

Сьогоднішній світ веб-сайтів важко уявити без мови JavaScript. JavaScript - це те, що робить живими веб-сторінки, які ми щодня переглядаємо у своєму веб-браузері.

JavaScript було створено 1995 року в компанії Netscape розробником Брендоном Айком (Brendon Eich) як мову сценаріїв у браузері Netscape Navigator 2. Спочатку мова називалася LiveScript, але на хвилі популярності на той момент іншої мови Java LiveScript було перейменовано на JavaScript. Однак цей момент досі іноді призводить до певної плутанини: деякі розробники-початківці вважають, що Java і JavaScript мало не одна й та сама мова. Ні, це абсолютно дві різні мови, і вони пов'язані тільки за назвою.

Спочатку JavaScript мав досить невеликі можливості. Його мета полягала лише в тому, щоб додати трохи поведінки на веб-сторінку. Наприклад, обробити натискання кнопок на веб-сторінці, виконати якісь інші дії, пов'язані насамперед з елементами управління.

Однак розвиток веб-середовища, поява HTML5 і технології Node.js відкрило перед JavaScript набагато більші горизонти. Зараз JavaScript продовжує використовуватися для створення веб-сайтів, тільки тепер він надає набагато більше можливостей.

Також він застосовується як мова серверної сторони. Тобто якщо раніше JavaScript застосовувався тільки на веб-сторінці, а на стороні сервера нам треба було використовувати такі технології, як PHP, ASP.NET, Ruby, Java, то зараз завдяки Node.js ми можемо обробляти всі запити до сервера також за допомогою JavaScript.

Останнім часом переживає бум сфера мобільної розробки. І JavaScript знову ж таки не залишається осторонь: збільшення потужності пристроїв і повсюдне поширення стандарту HTML5 призвело до того, що для створення додатків для смартфонів, планшетів і настільних комп'ютерів ми також можемо використовувати JavaScript. Тобто JavaScript уже переступив межі веб-браузера, які йому було окреслено під час його створення.

І що взагалі раніше здавалося фантастикою, але сьогодні стало реальністю - javascript може використовуватися для напряму розробки, що набирає популярності, для IoT (Internet of Things або Інтернет речей). Тобто JavaScript можна використовувати для програмування найрізноманітніших "розумних" пристроїв, які взаємодіють з інтернетом.

Таким чином, ви можете зустріти застосування JavaScript практично всюди. Сьогодні це дійсно одна з найпопулярніших мов програмування, і її популярність ще зростатиме.

Від самого початку існувало кілька веб-браузерів (Netscape, Internet Explorer), які надавали різні реалізації мови. І щоб звести різні реалізації до спільного стрижня і стандартизувати мову під керівництвом організації ECMA було розроблено стандарт ECMAScript. У принципі самі терміни JavaScript і ECMAScript є багато в чому взаємозамінними і відносяться до однієї і тієї ж мови.

До теперішнього часу ECMA було розроблено кілька стандартів мови, які відображають її розвиток. Останнім часом майже щороку виходить новий стандарт. Наразі останнім прийнятим стандартом є ECMAScript 2021, який було схвалено 22 червня 2021 року. Однак реалізація стандартів у браузерах займає досить тривалий час. Одні браузери швидше реалізують нові стандарти, інші повільніше. Крім того, є великий пласт старих версій браузерів, якими прості користувачі продовжують користуватися і які, природно, можуть не підтримувати нововведення останніх стандартів. І це треба враховувати під час розроблення програм на JavaScript. У цьому ж посібнику будуть розглядатися в основному ті можливості JavaScript, які підтримуються всіма найпоширенішими сучасними браузерами.

JavaScript є інтерпретованою мовою. Це означає, що код мовою JavaScript виконується за допомогою інтерпретатора. Інтерпретатор отримує інструкції мови JavaScript, які визначені на веб-сторінці, виконує їх (або інтерпретує).

Засоби розробки

Для розробки на JavaScript нам знадобиться текстовий редактор для написання коду і веб-браузер для його тестування. Як текстовий редактор я раджу використовувати таку програму як Visual Studio Code. Він безкоштовний, має багато можливостей і може бути встановлений як на Windows, так і на Linux і MacOS. Хоча цей може бути будь-який інший текстовий редактор.

Також існують різні середовища розробки, які підтримують JavaScript і полегшують розробку цією мовою, наприклад, Visual Studio, WebStorm, Netbeans тощо. За бажання можна використовувати також ці середовища розробки.